| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | April, maj |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 30 cm |
Gullviva
Gammal kulturväxt med gula nickande blomsamlingar och rosettliknande blad. Frösår sig lätt.
| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | April, maj |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 30 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|