| Specifikationer | |
| Användning | Kantväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Mars, april |
| Slutlig höjd | 1-10 cm |
| Härdighet | B |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 25 cm |

Gullviva
Rikblommande jordviva med ljust gula, dubbla blommor med mörkare gult öga. Omtyckt av pollinerare.
| Specifikationer | |
| Användning | Kantväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Mars, april |
| Slutlig höjd | 1-10 cm |
| Härdighet | B |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 25 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|