| Specifikationer | |
| Användning | Vattennära |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | C |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 35 cm |

Japansk viva
Rosettliknande, stora blad och små, vita blommor med gulorange mitt som växer i kransar i olika nivåer längs med stänglarna. Omtyckt av pollinerare.
| Specifikationer | |
| Användning | Vattennära |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | C |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|