| Specifikationer | |
| Användning | Vattennära |
| Blad-/barrfärg | Gula |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti |
| Slutlig höjd | 1-10 cm |
| Härdighet | B |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 35 cm |
Penningblad
Lättskött, låg marktäckare med limegröna, runda blad och gula blommor på långa rankor. Fin i ampel.
| Specifikationer | |
| Användning | Vattennära |
| Blad-/barrfärg | Gula |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti |
| Slutlig höjd | 1-10 cm |
| Härdighet | B |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 35 cm |