| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Blå |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | B* |
| Jordmån | Sandig jord |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 35 cm |

Silverrisp
Yvig perenn med klarblå blommor i skyar. Fin till snitt och som eternell.
| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Blå |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | B* |
| Jordmån | Sandig jord |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 35 cm |