| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Augusti, september, oktober |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | C* |
| Jordmån | Sandig jord |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 35 cm |

Kärleksört
Lättskött perenn med grågröna, tjocka blad och vita blommor. Omtyckt av pollinatörer och fin till snitt.
| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Augusti, september, oktober |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | C* |
| Jordmån | Sandig jord |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|