| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| Härdighet | A |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 40 cm |

Moses brinnande buske
Starkt doftande vita blommor på stadiga stjälkar. Bör hanteras med handskar då den är irriterande för huden.
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| Härdighet | A |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 40 cm |
| Storlek | A-kval co, 2 L |
|---|