| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 140 – 160 cm |
| Härdighet | A* |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| Vindkänslighet | Vindkänslig |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 40 cm |

Praktriddarsporre
Semifyllda, mörkt blålila blommor med stadiga stjälkar. Kan behöva stöd.
För beställning av denna produkt, kontakta ansvarig säljare
| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 140 – 160 cm |
| Härdighet | A* |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| Vindkänslighet | Vindkänslig |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| CC-avstånd | 40 cm |
| Storlek | A-kval co, 2 L |
|---|