| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Silvriga |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 40 – 60 cm |
| Härdighet | A* |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
| CC-avstånd | 70 cm |
Strandkål
Effektfulla, stora, rödlila blad som sedan övergår till silvergrönt. Får honungsdoftande, vita blomställningar. Salttålig och fin till snitt.
| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Silvriga |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 40 – 60 cm |
| Härdighet | A* |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
| CC-avstånd | 70 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|