| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti, september |
| Slutlig höjd | 40 – 60 cm |
| Härdighet | B* |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |

Flerårig pipört
Rikligt blommande med vita blommor på blådaggigt bladverk. Lättskött och fin till snitt. Omtyckt av fjärilar och bin.
| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti, september |
| Slutlig höjd | 40 – 60 cm |
| Härdighet | B* |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|