| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Röd |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 40 – 60 cm |
| Härdighet | B |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |

Bergklint
Flikiga, mörkröda blommor som älskas av fjärilar. Gammaldags torparväxt som är lättodlad och sprider sig lätt.
| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Röd |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 40 – 60 cm |
| Härdighet | B |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|