| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 10 – 20 cm |
| Härdighet | A* |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 30 cm |

Murklocka
Tacksam marktäckare som blommar rikligt med blåvioletta, stjärnlika klockor. Omtyckt av fjärilar och bin.
För beställning av denna produkt, kontakta ansvarig säljare
| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 10 – 20 cm |
| Härdighet | A* |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 30 cm |