| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | Augusti, september |
| Slutlig höjd | 40 – 60 cm |
| Härdighet | A |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |
Brittsommaraster
Blommar rikligt på senswommaren med ljuslila blommor och gul mitt. Den brunlila stjälken är precis som bladen täckta av korta hår. Uppskattas av fjärilar och bin. Fin till snitt.
| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | Augusti, september |
| Slutlig höjd | 40 – 60 cm |
| Härdighet | A |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|