| Specifikationer | |
| Användning | Vattennära |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 140 – 160 cm |
| Härdighet | A |
| Höstfärg | Ja |
| Jordmån | Kalkrik jord, lerjord |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 50 cm |
Plymspirea
Stora, cremevita vippor med ett grönt bladverk som går över i fina gulröda höstfärger. Gör sig fin som solitär. Gillar inte att bli flyttad på.
| Specifikationer | |
| Användning | Vattennära |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 140 – 160 cm |
| Härdighet | A |
| Höstfärg | Ja |
| Jordmån | Kalkrik jord, lerjord |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 50 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|