| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Silvriga |
| Slutlig höjd | 20 – 40 cm |
| Härdighet | B* |
| Jordmån | Kalkrik, sandig jord |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 35 cm |

Japansk malört, Krypmalört
Silvergrått, finflikigt bladverk med god doft. Tacksam i rabatten för att förstärka andra växter. Kuddformad.
| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Silvriga |
| Slutlig höjd | 20 – 40 cm |
| Härdighet | B* |
| Jordmån | Kalkrik, sandig jord |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|