| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Slutlig höjd | 1-10 cm |
| Härdighet | A |
| Jordmån | Sandig jord |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 30 cm |

Bergnarv
Rikblommande och mattbildande perenn med vita blommor och grågröna, lätt ludna blad. Omtyckt av pollinatörer.
| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Slutlig höjd | 1-10 cm |
| Härdighet | A |
| Jordmån | Sandig jord |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 30 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|