| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Röda |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | B |
| Växtsätt | Vasformat |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
Rödbladigt hundkex
Rödbladig variant av den vilda hundkex. Vackra flikiga blad.
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Röda |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | B |
| Växtsätt | Vasformat |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|