| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Augusti, september, oktober |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | B* |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |

Trädgårdsanemon
Vita blommor med violett baksida. Fin till snitt.
| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Augusti, september, oktober |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | B* |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|