| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Silvriga |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juli, augusti, september |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | A* |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 25 cm |
Pärleternell
Silvergrå, lansettliknande blad och pärlliknande blommor. Lättskött och sprider sig lätt. Fin till snitt och som eternell.
| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Silvriga |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juli, augusti, september |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | A* |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 25 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|