| Specifikationer | |
| Användning | Vattennära |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Augusti, september |
| Slutlig höjd | 60-80 cm |
| Härdighet | B* |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindkänslig |
| CC-avstånd | 35 cm |

Japanskt silverljus
Små, vita blommor som sitter på långa, mörka ax. Mörkgröna, blanka, parbladiga blad. Föredrar en fuktig miljö. Vill ej torka ut och inte heller bli flyttad på. Giftig.
| Specifikationer | |
| Användning | Vattennära |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Augusti, september |
| Slutlig höjd | 60-80 cm |
| Härdighet | B* |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindkänslig |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | 150 cm, diameter 5 cm, 250 cm, diameter 6 cm, 300 cm, diameter 8 cm |
|---|