| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Maj |
| Bredd | 1 – 2 m |
| Slutlig höjd | 20 – 40 cm |
| Härdighet | 2 |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Ja |
| pH | Lågt pH |
| Jordmån | Lerjord |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 90 cm |

Rubus calycinoides
Kryphallon
Marktäckade gröna blad med hallonröd höstfärg. Orangefärgade, ganska smaklösa bär. Tål att trampas på.
För beställning av denna produkt, kontakta ansvarig säljare



