| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 4-6 m |
| Slutlig höjd | 15-20 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 4 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Kronform | Konformad |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torktålig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
Goliattuja/jättetuja
Större, snabbväxande barrträd som får ett något konformad krona med en rak, tydligt genomgående stam. Grenarna växer ofta vågrätt och har något hängande skott. Kan användas som solitär eller i grupp i parkmiljöer, men även som klippt häck. Barren har en vacker mörkt glänsande, grön färg. Klarar även att stå i torrare ståndorter och fungerar därför bra i stadsmiljöer. Tål även hård beskärning och mycket vind. Kan växa på både sura och basiska jordar.
| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 4-6 m |
| Slutlig höjd | 15-20 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 4 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Kronform | Konformad |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torktålig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
| Storlek | 80 – 100 cm, 100 – 125 cm, 125 – 150 cm |
|---|