| Specifikationer | |
| Användning | Häck |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 60-80 cm |
| Slutlig höjd | 2-4 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 6 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Vattenbehov | Torkkänslig |

Hybrididegran
Smal, pelarformad sort som får ljust gröna barr och sparsamt med frukt. Används främst som solitär eller i grupp och trivs i sol/halvskugga. Får en tät och något oregelbundet växtsätt.
| Specifikationer | |
| Användning | Häck |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 60-80 cm |
| Slutlig höjd | 2-4 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 6 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Storlek | 40 – 50 cm, 50 – 60 cm, 60 – 70 cm |
|---|