| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Blåa |
| Bredd | 8-10 m |
| Slutlig höjd | 10-15 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 6 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Kronform | Konformad |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
Blågran
Storväxande gran som får vackra barr i kraftig gråblå färg. Snabbväxande och ett tydligt pyramidformat växtsätt. Generellt kravlös när det kommer till ståndort med trivs gärna i soliga, något näringsrika jordar. Används främst som solitär i parkmiljöer, men kan även användas i trädgårdar som insynsskydd. Härdig i större delen av landet.
| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Blåa |
| Bredd | 8-10 m |
| Slutlig höjd | 10-15 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 6 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Kronform | Konformad |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
| Storlek | th 50 – 60 cm, th 60 – 80 cm, th 80 – 100 cm, Sol/flst th 100 – 125 cm, Sol/flst th 125 – 150 cm, Sol/flst th 150 – 175 cm, Sol/flst th 175 – 200 cm, Sol/flst th 200 – 225 cm, Sol/flst th 350 – 400 cm, Sol/flst th 450 – 500 cm |
|---|