| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 1-2 m |
| Slutlig höjd | 2-4 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 4 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Kronform | Konformad |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
Liten serbgran
Litet barrträd som får ett tydligt konformat växtsätt med gröna, något blåaktiga barr. Tydligt spetsig i toppen och något bred längs med basen. Används främst som solitär eller i grupp i parkmiljöer och trädgårdar. Vill hellre stå mer dränerat än för blött, annars kravlös.
| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 1-2 m |
| Slutlig höjd | 2-4 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 4 |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Kronform | Konformad |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
| Storlek | th 20 – 25 cm, th 25 – 30 cm, th 30 – 40 cm |
|---|