| Specifikationer | |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Slutlig höjd | 8-10 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 3 |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 40 cm |
Rådhusvin
Starkt klättrande klätterväxt som får tredelade, flikiga blad. Har klängen utan häftskivor. Trivs i de flesta ståndorter men föredrar något fuktig jord.
| Specifikationer | |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Slutlig höjd | 8-10 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 3 |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 40 cm |