| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Grön |
| Blomningsperiod | Juli |
| Bredd | 6-8 m |
| Slutlig höjd | 15-20 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 4 |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Kronform | Bred |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
Glanslind
Förädlad sortnamn av parklind som kännetecknas av sina tydligt hängande grenar. Får en något oval, bred krona. Passar främst för användning i parkmiljö då de starkt hängande grenarna inte passar för gatumiljö. Får stora, glänsande, blanka blad och mycket vackra, väldoftande blommor under sommaren. Är i stort sett fri från honungsdagg.
| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Grön |
| Blomningsperiod | Juli |
| Bredd | 6-8 m |
| Slutlig höjd | 15-20 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 4 |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Kronform | Bred |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vindkänslighet | Vindtålig |
| Storlek | Ungträd 150-200 Co, Ungträd 200-250 Co, Högstam so 8-10, Högstam so 10-12, Högstam so 12-14, Högstam so 14-16, Högstam so 16-18, Högstam so 18-20 kl, Högstam so 20-25 kl, Högstam so 25-30 kl, Högstam so 30-35 kl, Högstam so 35-40 kl |
|---|