| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 80-100 cm |
| Slutlig höjd | 1-2 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 4 |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |

Lavendelvide
Vacker, tätväxande buske som får upprätta, slanka skott. Används främst som buskage eller friväxande häck. Får smala, lansettlika blad i en gröngrå färg. Trivs i soliga och torra lägen. Kan behöva föryngringsbeskäras efter några år.
Tips! Plantera salix 10-20 cm djupare än hur dom stått i krukan på grund av att det ytliga rotsystemet kan lyfta underlaget. Av samma anledning bör salix ej planteras i gatumiljö.
| Specifikationer | |
| Användning | Parkmiljö |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Bredd | 80-100 cm |
| Slutlig höjd | 1-2 m |
| E-planta | Nej |
| Härdighet | 4 |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindtålig |