| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Röda |
| Blomfärg | Rosa |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Bredd | 80-100 cm |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| Jordmån | Lerjord |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |

Prydnadsrabarber
Odlas främst för sina hjärtformade, rödlila, stora blad. Får rosa blommor.
För beställning av denna produkt, kontakta ansvarig säljare
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Röda |
| Blomfärg | Rosa |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Bredd | 80-100 cm |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| Jordmån | Lerjord |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |