| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Rosa |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |
Pepparmynta
Fin kryddväxt med väldoftande, mörkt bladverk. Används i te. Sprider sig kraftigt och behöver därför begränsas.
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Rosa |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | A-kval co |
|---|