| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 70 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 35 cm |

Vitpytta
Fyllda, vita blommor med ett blankt, mörkgrönt bladverk. Lättodlad och anspråkslös på de flesta jordar. Klarar mycket fuktig mark samtidigt som den är torktålig. Fin till snitt.
För beställning av denna produkt, kontakta ansvarig säljare
| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 70 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | A-kval co |
|---|