| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 80 – 100 cm |
| Härdighet | A* |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 90 cm |

Lundskafting
Skirt gräs med gröna blad och gula ax.
| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 80 – 100 cm |
| Härdighet | A* |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 90 cm |