| Specifikationer | |
| Användning | Woodland |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Brun |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | B* |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 40 cm |

Axfingerborgsblomma
Långsmala blad med silvrig kant och orangebruna, klockformade blommor på högresta spiror. Är omtyckt av fjärilar och humlor. Sprider sig lätt med frö. Hela växten är giftig.
| Specifikationer | |
| Användning | Woodland |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Brun |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | B* |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 40 cm |
| Storlek | A-kval co, 2 L |
|---|