| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Blå |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | B |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
Stor vintergröna
Mattbildande perenn med mörkgröna läderartade blad och stora blålila blommor. Behåller sina blad över vintern. Sprider sig lätt.
| Specifikationer | |
| Användning | Marktäckning |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Blå |
| Blomningsperiod | Maj, juni |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | B |
| Höstfärg | Nej |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Halvskugga, skugga |
| CC-avstånd | 35 cm |