| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | Juli, augusti, september |
| Slutlig höjd | 140-160 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
Kransveronika
Lättodlad, stabil perenn med gröna, lansettformade blad och små, blåvioletta blommor på höga, förgrenade ax. Omtyckt av fjärilar och fin till snitt.
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | Juli, augusti, september |
| Slutlig höjd | 140-160 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |