| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juli, augusti, september |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 35 cm |

Strandveronika
Kompakt perenn med vita ax på stabila stjälkar. Omtyckt av fjärilar och är fin till snitt.
| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juli, augusti, september |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|