| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 100-120 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 50 cm |
Trädgårdsruta
Upprätta, nästan svarta stjälkar med fluffiga ljuslila blommor. Passar fint till snitt.
| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 100-120 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Buskigt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 50 cm |