| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Brun |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti |
| Slutlig höjd | 60-80 cm |
| Härdighet | A |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |
Präriedroppsgräs
Tuvbildande prydnadsgräs med smala blad och upprättstående skira vippor. Väldoftande och är fin till snitt. Får en gulbrun höstfärg.
| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Brun |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti |
| Slutlig höjd | 60-80 cm |
| Härdighet | A |
| Höstfärg | Ja |
| Vintergrön | Nej |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|