| Specifikationer | |
| Användning | Woodland |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti |
| Slutlig höjd | 60-80 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 40 cm |

Kanadensisk pimpinell
Håriga, grågröna blad och vita blomax på upprätta stjälkar. Trivs i något fuktig jord.
| Specifikationer | |
| Användning | Woodland |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Vit |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti |
| Slutlig höjd | 60-80 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 40 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|