| Specifikationer | |
| Användning | Kantväxt |
| Blad-/barrfärg | Gråa |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | B* |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 35 cm |

Kranssalvia
Hjärtlika blad och små rödvioletta blommor i kransar runt stjälken. Omtyckt av pollinerare och lämplig som kantväxt.
| Specifikationer | |
| Användning | Kantväxt |
| Blad-/barrfärg | Gråa |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | B* |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|