| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | B* |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |
Kryddsalvia
Vintergrön, storbladig halvbuske med violetta blommor. En klassiker i kryddträdgården men är även fin i kruka. Omtyckt av pollinerare.
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | B* |
| Vintergrön | Ja |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|