| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Augusti, september |
| Slutlig höjd | 180-200 cm |
| Härdighet | A |
| Jordmån | Lerjord |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 40 cm |
Glansrudbeckia
Rikblommande gula blommor med en konisk, grön/brun mitt på stabila stjälkar. Något hängande kronblad. Omtyckt av fjärilar och är fin till snitt.
| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Augusti, september |
| Slutlig höjd | 180-200 cm |
| Härdighet | A |
| Jordmån | Lerjord |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 40 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|