| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juli, augusti, september |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | A |
| Jordmån | Lerjord |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 30 cm |
Strålrudbeckia
Rikblommande orangegula blommor med brun mitt. Omtyckt av fjärilar och är fin till snitt.
| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Juli, augusti, september |
| Slutlig höjd | 40-60 cm |
| Härdighet | A |
| Jordmån | Lerjord |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 30 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|