| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Blå |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | C* |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
Tofsviva
Får stadiga stjälkar med mörkblå blommor och gröna, rosettliknande blad. Omtyckt av pollinerare.
| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Blå |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | C* |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|