| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | Juli, augusti, september |
| Slutlig höjd | 20 – 40 cm |
| Härdighet | A* |
| Växtsätt | Buskigt |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 35 cm |
Kantnepeta
Väldoftande perenn med violetta blommor. Passar mycket bra som kantväxt och är omtyckt av katter.
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Lila |
| Blomningsperiod | Juli, augusti, september |
| Slutlig höjd | 20 – 40 cm |
| Härdighet | A* |
| Växtsätt | Buskigt |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torktålig |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | Solitär 2 L, Solitär 5 L |
|---|