| Specifikationer | |
| Användning | Vattennära |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Röd |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 30 cm |

Smalt fackelblomster
Lättskött och stabil perenn med purpurröda blommor på upprätta spiror. Omtyckt av fjärilar och fin till snitt.
| Specifikationer | |
| Användning | Vattennära |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Röd |
| Blomningsperiod | Juni, juli, augusti |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 30 cm |