| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Orange |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 50 cm |

Tigerlilja
Rikblommande lökväxt som får orangea, klockliknande blommor med svarta prickar. Fin till snitt. Gammaldags torparväxt.
| Specifikationer | |
| Användning | Snittblomma |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Orange |
| Blomningsperiod | Juli, augusti |
| Slutlig höjd | 80-100 cm |
| Härdighet | A |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 50 cm |