| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Orangea |
| Blomfärg | Rosa |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | B* |
| Vintergrön | Ja |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |

Alunrot
Gulorange, krusigt bladverk. Passar bra som marktäckare. Undviks av sniglar. Odlas främst för bladverkets skull men får också små, rosa blommor på höga stänglar som är omtyckt av pollinatörer.
| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Orangea |
| Blomfärg | Rosa |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 20-40 cm |
| Härdighet | B* |
| Vintergrön | Ja |
| Jordmån | Kalkrik jord |
| Växtsätt | Marktäckande |
| Ljusbehov | Sol, halvskugga |
| CC-avstånd | 35 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|