| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Oktober, november |
| Slutlig höjd | 180-200 cm |
| Härdighet | B |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindkänslig |
| CC-avstånd | 40 cm |
Skobandssolros
Frodig perenn som odlas främst för sina praktfulla, smala blad. Får små gula blommor på hösten som är omtyckt av pollinerare.
| Specifikationer | |
| Användning | Trädgårdsväxt |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Gul |
| Blomningsperiod | Oktober, november |
| Slutlig höjd | 180-200 cm |
| Härdighet | B |
| Växtsätt | Rakt |
| Ljusbehov | Sol |
| Vattenbehov | Torkkänslig |
| Vindkänslighet | Vindkänslig |
| CC-avstånd | 40 cm |
| Storlek | A-kval co, Solitär 5 L |
|---|