| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Röd |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | A* |
| Jordmån | Sandig, kalkrik jord |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 25 cm |
| Vattenbehov | Torktålig |
Bergnejlika
Lättodlad, mattbildande nejlika med grågröna blad och purpurröda blommor. Uppskattas av pollinatörer. Fin till snitt.
| Specifikationer | |
| Användning | Stenparti |
| Blad-/barrfärg | Gröna |
| Blomfärg | Röd |
| Blomningsperiod | Juni, juli |
| Slutlig höjd | 10-20 cm |
| Härdighet | A* |
| Jordmån | Sandig, kalkrik jord |
| Växtsätt | Tuvbildande |
| Ljusbehov | Sol |
| CC-avstånd | 25 cm |
| Vattenbehov | Torktålig |
| Storlek | A-kval co, 2 L |
|---|